Yöntemim Farkı

SPOR SALONLARI

yontemim-spor-salonlari

         1 adet 550 kişilik modern konferans ve gösteri salonu, 300 kişilik 2 adet kapalı spor salonu, 2 adet tenis kortu ve 1 adet   halı sahası ile Yöntemim  tüm öğrencilerine, velilerine ve çevreye hizmet vermektedir.

        Ulusal anma-kutlama günlerinin, çok yönlü sosyal etkinliklerin gerçekleştirildiği, tiyatro oyunların sahnelendiği, toplantı, panel, açık oturum, sempozyum ve yarışmaların düzenlendiği tiyatro/konferans salonunda, bilgisayar bağlantılı profesyonel ışık, ses ve barkovizyon donanımı bulunmaktadır.

 

         Sporun Çocuk Sağlığı açısından önemi

         Teknolojinin her geçen gün geliştiği günümüzde çocukların çoğunu teknolojik aletlere bağımlı olarak görmek mümkün. Çocuklar üzerinde bedensel aktiviteyi kısıtlayan bu durum ileri ki yaşantılarını da olumsuz etkiliyor. Türkiye’de 10 çocuktan sadece 2’si spor yapıyor ve bu tablo spora olan ilgisizliği görmemiz için yeterli. Çocuklarını spora teşvik etmek için ise ailelere ciddi bir görev düşüyor. Bunun için uzmanlar öncelikle çocuğunuza kulak vermenin doğru olduğu düşüncesinde. Severek ve isteyerek yaptığı bir spor onun hayat boyu buna devam etmesini sağlayacak en önemli etken. Çocuğunuzun sporla birlikte büyümesinin onu neden daha sağlıklı bir birey hale getirdiğine bakalım;

 

Güçlü ve sağlıklı bir beden

   İyi ve sağlıklı bir bedenin yolu spor yapmaktan geçer. Erken yaşta yapılmaya başlanan spor, kasları doğru şekilde geliştirir, kemikleri güçlendirir ve yağ hücrelerinin gereksiz büyümesini engeller

 

Kendini tanıma

   Spor yapan çocuklar bedenlerini iyi tanır, yeteneklerini ve vücudunun eğilimlerini erken yaşta keşfederler. Kim hangi spora yatkın ya da bu konuda sınırları nedir gibi soruların cevabına kolaylıkla ulaşılır.

 

Esnek vücut

   Özellikle jimnastik gibi sporlar çocukların esnek bir vücuda sahip olmasını sağlar. Bu esneklik ilerleyen yaşlarda istenilen sporun daha kolay bir adaptasyonla yapılmasına olanak tanır.

 

Doğru beslenmeyi gerektirir

   Sağlıklı olmanın en önemli koşulları; doğru beslenme ve spordur. Spor yapan çocuklar için doğru beslenme kaçınılmaz bir sonuçtur. Paketli gıdalardan uzak, doğal besinlerin daha çok tüketildiği, meyve-sebze-et-tahıl dengesi korunarak beslenen çocuklar daha sağlıklı bir bedene sahip olurlar. Bağışıklığı güçlendirir. Özellikle okul çağındaki çocukların birbiriyle etkileşimleri sonucu sık hastalandığına rastlarız. Spor yapan çocuklar ise yukarıda bahsettiğimiz doğru beslenme ve spor sonucunda güçlü bir bağışıklığa sahip olur.

   Kalp ve damar sağlığını korur. Düzenli olarak küçük yaşta başlayarak spor yapan çocukların kalp çalışma sistemi de düzenli olur ve ileride kalp-damar hastalığına yakalanma riski düşüktür. Omurga bozukluklarını engeller. Kifoz ve sikolyoz gibi ilerleyen yaşlarda karşılaşılabilecek omurga bozuklukları erken yaşta yapılan spor sayesinde büyük ölçüde engellenmiş olacaktır. Omurga bozukluklarını önlemenin en etkin yolu; iyi bir duruştur ve spor çocuklara bu özelliği kazandırır.

 

Kilo kontrolü

   Spor yapan çocuklar kilolarını kontrol etmek durumundadırlar. Sağlıklı beslenme ve düzenli spor sonucunda böyle bir sorunla karşılaşma olasılıkları da düşüktür. Obeziteyle mücadelenin en etkin yolu çocuk yaşta yapılan spordur.

Sağlıklı bir psikoloji

   Sporun beden sağlığının yanı sıra psikilojik olarak da çocuklar üzerinde olumlu etkileri vardır. Öz güveni gelişmiş, sosyal ve disiplinli çocuklar psikoljik yönden daha güçlüdürler. Sosyal bir gruba dahil olma, grup içerisinde kendini gerçekleştirebilme imkanı tanıyan spor aktiviteleri çocukların sağlıklı bir psikoloji ile büyümelerine imkan tanır.